In de zeventiende eeuw ging het erg goed met ons land. Er was veel handel en werk te vinden. Kooplieden verdienden veel geld handel. De kooplieden haalden uit de hel wereld spullen en verhandelede dat op de Beurs. Het was een tijd met heel veel welvaart. Daarom noemen we die eeuw ook de Gouden Eeuw. Hoe zag het leven in deze Gouden Eeuw eruit?
Lees meerDe Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) is niet weg te denken uit onze geschiedenis. De VOC werd in 1602 opgericht. De handel met Azië was belangrijk, maar nog belangrijker was de graanhandel met de Oostzeelanden. Als je door Amsterdam loopt kun je rijkdom uit die Gouden Eeuw nog goed zien. Zo is er nog een Oost-Indisch huis en zijn er in die tijd mooie grachtenpanden gebouwd.
Er zijn avontuurlijke verhalen te vertellen over reizen naar het verre Azië, maar ook van een machtige handelsorganisatie die uit was op grote winst. Wat maakte de VOC zo bijzonder?
Lees meerHelden zijn van alle tijden. Vroeger hadden we in Nederland ook al helden. Vooral zeehelden. Mannen die grote overwinningen hadden behaald met de Nederlandse scheepsvloot. Sommige plaatsen in Nederland hebben zelfs een hele wijk naar deze mannen vernoemd.
Lees meerToeristen uit de hele wereld komen naar het Rijksmuseum in Amsterdam, speciaal voor één schilderij: De Nachtwacht van Rembrandt. Waarom is dit schilderij zo bijzonder én waarom werd Rembrandt zo'n beroemde schilder? Rembrandt Harmenszoon van Rijn wordt in 1606 geboren in Leiden, in een gezin van negen kinderen. Zijn vader is molenaar. Al snel blijkt dat Rembrandt goed kan tekenen. Op zijn veertiende gaat hij in de leer bij een meesterschilder. Rembrandt begint als hulpje: kwasten binden, verf maken. En tekenen, heel veel tekenen. Pas later mag hij gaan schilderen.
Lees meerDit is het verhaal van Hugo de Groot en zijn ontsnapping uit slot Loevestein. Wie was Hugo de Groot? In wat voor tijd leefde hij? Waarom zat hij gevangen in slot Loevestein? En hoe is hij ontsnapt?
Hugo de Groot werd op 10 april 1583 geboren in Delft. Zijn vader was daar burgemeester. Hugo was een wonderkind. Toen hij 8 jaar was maakte hij gedichten in het Latijn. Dat is natuurlijk heel bijzonder als je nog zo jong bent.
Lees meerIedereen kent dit jaartal: 1600. In dat jaar was de slag bij Nieuwpoort. Maar wat gebeurde er eigenlijk precies tijdens deze slag?
Lees meerSpinoza is een beroemde filosoof, een van de belangrijkste van Nederland. Een filosoof is een man of vrouw die wijze dingen bedenkt. Spinoza was zo wijs, dat de boeken met zijn ideëen nu nog gelezen worden. En dat terwijl hij ze 400 jaar geleden al geschreven heeft!
Lees meerUit de hele wereld komen toeristen naar Amsterdam. Zij bezoeken de musea, lopen langs de grachten, gaan winkelen in de Kalverstraat en drinken of eten wat in de vele cafés en restaurants. Ze vinden Amsterdam heel mooi. Er is ook heel veel geschiedenis te zien en te beleven. De geschiedenis van Amsterdam, gewoon op straat! Loop je mee?
Lees meerAan de rivier de Vecht, tussen Amsterdam en Utrecht, zie je deze mooie, statige huizen staan. De één nog groter en mooier dan de andere. Sommige lijken wel paleizen. Vroeger waren dit de buitenhuizen van steenrijke kooplui. Ze zijn zo rijk geworden van de handel.
Lees meer