Scheikunde (voor de 2e fase)

Michiel Huisman doet bodemonderzoek

Draaidag 1

Michiel Huisman speelde in Costa, Floris, Philene Zegt Sorry en Johan. Maar hij is ook muzikant. Zijn debuutalbum heet ‘Luchtige verhalen’. Voor Schooltelevisie houdt hij ‘luchtige verhalen’ bij over zijn draaidagen voor een nieuwe serie voor het vak Scheikunde.
Deze serie is vanaf 7 september 2006 te zien in de ochtend op Nederland 2.


Luchtige verhalen

Mijn cd waar ik reuze trots op ben heet ‘Luchtige verhalen’. Ik heb even opgezocht wat lucht eigenlijk is. Het duizelt me. Lucht bestaat uit N2, O2, Ar, CO2 en H2O! Ik heb zelf 5 jaar scheikunde gehad en me altijd afgevraagd waarom je het allemaal moet weten. Dit leek me nu eens een mooie gelegenheid om daar achter te komen: als presentator in de nieuwe Scheikunde serie voor de bovenbouw havo/vwo!



Draaidag 1 – Bodemmonsters

Je hebt vast wel eens een afgraving gezien, afgezet met van die roodwitte linten. Voordat er ergens huizen gebouwd gaan worden moet in Nederland de grond eerst onderzocht worden. Jij wilt toch ook niet dat de sla uit je achtertuintje vol zit met giftige stoffen. Op mijn eerste draaidag hebben we een bodemmonster gecheckt op zogenaamde PAKs.

Michiel Huisman extraheert


PAKs worden vaak in de bodem rond oude benzinestations gevonden en ze zijn kankerverwekkend. Als na analyse blijkt dat de concentratie te hoog is, moet de grond goed schoongemaakt worden. In Nederland heb je zo’n 4 grote bedrijven die grondmonsters analyseren.

Het bodemmonster, dat volgende week genomen gaat worden (ja, ja zo gaat dat bij t.v.) heb ik persoonlijk geanalyseerd. In een labjas, met bril en baby-blue latex handschoenen heb ik het monster geëxtraheerd, gepipetteerd en gechromatografeerd. Het bedrijf waar we waren verwerkt per dag zo’n 1200 monsters.

‘Mijn monster’ bleek alle PAKs in grote hoeveelheden te bevatten. De pieken van het chromatogram logen er niet om. Dat wordt saneren dus. In eerste instantie leek ik talent te hebben voor bodemmonsteranalyse. Maar aan het eind van de dag werd mij (na een handtekening voor een fan) toch vriendelijk verteld dat ik niet echt geschikt was. Mijn carrière ligt gelukkig op een ander vlak.
Volgende keer gaan we op zoek naar de vezels in het witte goede-start brood.