Jaarlijks besteedt Nederland miljarden euro’s belastinggeld aan ontwikkelingssamenwerking, ook wel ontwikkelingshulp genoemd. Maar wordt dit geld wel goed besteed?
In 2009 verscheen het boek Dead Aid van de Zambiaanse econoom Dambisa Moyo. In het Nederlands luidt de titel: ‘Doodlopende hulp’. Over de hele wereld veroorzaakte dit boek veel ophef. Moyo stelt dat ontwikkelingshulp niet helpt, maar juist veel schade aanricht. Het zou de ontwikkeling van een land remmen, de corruptie stimuleren en de democratie ondermijnen.
Nederlandse ontwikkelingshulp: stoppen of doorgaan?
Ook in Nederland raakt men steeds meer verdeeld over het nut van ontwikkelingshulp. Zo blijkt uit een recent onderzoek van opiniepeiler Maurice de Hond dat 53 procent van de Nederlanders twijfelt aan de noodzaak van hulp aan ontwikkelingslanden. Terwijl 46 procent juist meer wil doen dan alleen geld geven.
Stoppen
De twijfelaars vragen zich af waar het geld eigenlijk heen gaat. Zij zijn bang dat het niet bij de allerarmsten terechtkomt, maar bij corrupte bestuurders en regeringsleiders. Daarnaast zijn lang niet alle hulpprojecten succesvol. De hulp die aan organisaties is gegeven na de aardbeving op Haïti van vorig jaar is volgens een medewerker van Artsen zonder Grenzen een voorbeeld. Het land verkeert nog steeds in een vreselijke staat en de ziekte cholera is inmiddels uitgebroken. Ook wijzen de twijfelaars erop dat ondanks alle hulp, Afrika nog steeds arm is en dat de Afrikaanse economieën nog steeds niet echt willen groeien. Daarnaast vinden sommigen dat het Nederlandse ontwikkelingsgeld beter gebruikt kan worden om problemen in eigen land op te lossen.
Doorgaan
46 Procent twijfelt echter niet en ziet wel de noodzaak van ontwikkelingshulp en vindt zelfs dat Nederland meer zou moeten doen. Ontwikkelingslanden krijgen de zwaarste klappen van de kredietcrisis, terwijl zij deze crisis niet hebben veroorzaakt. Daarom moeten deze landen juist nu (meer) geholpen worden. De hulp moet dus niet worden afgeschaft, maar juist worden verbeterd zodat in de toekomst nog meer hulpprojecten succes zullen hebben. Daarnaast levert ontwikkelingshulp ook voordelen op voor ons eigen land. Het bevordert bijvoorbeeld de handel en werkgelegenheid en helpt bij het oplossen van wereldproblemen. Problemen die alleen kunnen worden opgelost als alle landen samenwerken.

