Paddo’s is een verzamelnaam voor alle paddenstoelen die het bewustzijn beïnvloeden. Andere namen zijn psilo, shroom en magic mushrooms.
Paddo’s kunnen hallucinaties veroorzaken: de gebruiker ziet en ervaart dan dingen die er niet zijn. Paddo’s veranderen de waarneming van de zintuigen. Daarom worden ze gezien als tripmiddelen. Er zijn natuurlijke tripmiddelen en onnatuurlijke tripmiddelen. Een onnatuurlijk tripmiddel wordt in een laboratorium gemaakt zoals bijvoorbeeld LSD. Natuurlijke tripmiddelen worden ook wel ecodrugs genoemd zoals cactussoorten, kruiden én paddenstoelen.
Stoffen in paddo's
In paddo’s zitten stoffen die een tripeffect kunnen veroorzaken: psilocybine en psilocine. Er zijn veel soorten paddenstoelen die deze stoffen bevatten.
In Nederland worden de volgende het meeste gebruikt:
- Het inheems puntige kaalkopje
- De ‘mexicaanse’
- De ‘balinese’ of ‘hawaïaanse’
Niet elke paddenstoel heeft hetzelfde gehalte werkzame stof in zich, dit verschilt per soort. Ook maakt het uit of het verse of gedroogde paddo’s zijn. De werking van gedroogde paddo’s zijn veel sterker dan verse paddo’s. Droge paddo’s zijn namelijk geconcentreerd. Eén gram gedroogde paddenstoelen kan enkele malen zo sterk zijn als één gram verse paddo van dezelfde soort.
Het tripeffect van paddo's
Het tripeffect treedt bij volwassenen op bij 4 tot 12 milligram werkzame stof. Afhankelijk van de persoon kan het tripeffect bij 8 milligram heftig worden. Paddo’s beginnen een half uur tot uur na het innemen te werken. Wanneer de paddo’s eenmaal zijn ingenomen en effect hebben, is tegengaan van dat effect niet meer mogelijk. Het effect blijft 3 tot 7 uur merkbaar.
Wetgeving rond paddo's
Paddo’s werden vanaf 1994 verkocht in smartshops. Smartshops mochten alleen paddo’s verkopen aan mensen boven de 18. Verkopers moesten dus altijd om een identiteitsbewijs vragen. Maar sinds 1 december 2008 is dit alles verboden geworden.
De stoffen psilocybine en psicoline staan op lijst 1 van de Opiumwet. Gedroogde paddenstoel worden daardoor tot harddrugs gerekend, ook omdat zij een sterke werking hebben. Ook paddenstoelen die worden gekweekt om te drogen en als drugs te worden verkocht zijn illegaal. In 2000 heeft een commissie de minister van Volksgezondheid geadviseerd om verse paddo’s niet te verbieden. De paddo’s die hallucinerend werken zouden weinig schade toebrengen.
Op 24 maart 2007 heeft een minderjarig meisje in Amsterdam zelfmoord gepleegd. Het meisje bleek onder invloed te zijn van paddenstoelen die hallucinaties opwekken. Daardoor is een heftige discussie ontstaan over het verbod op paddo’s. Een meerderheid van de Tweede Kamer vroeg om een nieuw onderzoek naar een verbod op paddo’s.
Dit heeft er toe geleid dat de verkoop en teelt van paddo's in Nederland sinds 1 december 2008 strafbaar is en het valt niet meer onder de warenwet. De ministers Ab Klink (Volksgezondheid) en Ernst Hirsch Ballin (Justitie) hebben in 2007 naar aanleiding van een aantal incidenten die in de publiciteit in verband werden gebracht met paddogebruik besloten dat deze tot dan toe legale drug onder lijst 2 van de Opiumwet kwamen te vallen.
Negatieve effecten van paddo's
Het gebruik van paddo’s kan negatieve effecten hebben. Lichamelijk gezien zijn er effecten van hoofdpijn, rillingen, misselijkheid en het versterken van nare gevoelens. Wanneer iemand last heeft van depressies kan het gebruik van paddo’s deze depressies alleen maar verergeren. Ook is er kans op negatieve hallucinaties, verwarring en angstaanvallen.
