Afl.3: Aarde en ruimte
Communicatie
De volgende begrippen komen onder andere aan de orde: communicatie, satellieten, elektrische signalen, internet, golven, ontwikkeling communicatie en navigatie. Sluit aan bij het vak techniek.
Voor vroegere ontdekkingsreizigers waren de sterren wegwijzers naar onbekende oorden. Met een sextant vonden ze hun plek op aarde. Tegenwoordig vinden kapiteins en piloten en ook wandelaars hun weg over de aarde dankzij satellieten die om de aarde draaien.
Dankzij moderne communicatiemiddelen is het mogelijk om 24 uur per dag contact met iedereen te onderhouden, ook met ruimtesondes die jaren onderweg zijn om gegevens voor ons te verzamelen.
KIJKVRAGEN
Als een leerling het programma heeft gezien, kan hij/zij onderstaande vragen beantwoorden.
1a Wat is communiceren?
1b Nieuws gaat tegenwoordig heel snel. Na de aanslag op Koninginnedag stonden er binnen korte tijd filmpjes en foto's op internet. Noem een voordeel en een nadeel van deze snelle verspreiding van nieuws.
2a Wie is de uitvinder van de telefoon?
2b Hoe werd rond 1900 een telefoonverbinding tussen de beller en de ontvanger gemaakt?
2c Welke uitvinding zorgde ervoor dat de beller zelf een verbinding tot stand kon brengen?
3a Hoe werkt het mobiele telefonie netwerk?
3b Waarom heb je soms met je gsm geen bereik?
4a Wat is tegenwoordig het meest gebruikte communicatiemiddel?
4b Waar staat de afkorting WWW voor? En leg de betekenis van WWW uit.
EXTRA LESMATERIAAL
Vragen en opdrachten voor leerlingen passend bij de aflevering over communicatie.
* Download hier het werkblad communicatie >>
* Opdracht Kompas >>
SCHOOLTV-BEELDBANKCLIPS
Hieronder vindt u clips uit de Schooltv-beeldbank die goed passen bij dit onderwerp:
* GSM >>
* Ondergrondse infrastructuur >>
* Internet >>
* Geluid maakt golven >>
* Oren om te horen >>
* De sextant >>
* GPS >>
