Schooltv Beeldbank

Bescherming van de Waddenzee

Hoe bescherm je 10.000 km2 natuurgebied?

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Voor:
VO, klas 3 - VO, klas 6
Lengte:
1:51 minuten
Online tot:
Onbeperkt
Vakgebied:
VO: Aardrijkskunde > Landschappen en water > Nederlands landschap
Waardering:
2 beoordelingen - 188 keer bekeken

De Waddenzee is beschermd natuurgebied. Daar komt veel onderzoek en beleid bij kijken: vanaf de grond, het water en de lucht.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Verschillende organisaties houden zich bezig met de bescherming van de Waddenzee. Zo wordt bijgehouden hoeveel vogels er zijn, hoeveel eieren, zeehonden en vissen. Dat gebeurt met kleine vliegtuigjes. We vliegen over elke zandplaat waarvan we weten of denken dat er zeehonden zouden moeten liggen en dan maken we van elke groep een foto. We gaan nu weer even naar binnen toe. Ze liggen links en rechts van die punt, helemaal aan het einde. Als je nou eens vraagt aan de biologen en de ecologen, die er echt verstand van hebben, wat je onder water allemaal wel of niet ziet, dan zijn dat ook onrustbarende verhalen. Met sommige soorten gaat het heel goed, de zeehonden gaat het goed mee, de garnalen gaat het goed mee, en de aandacht gaat het goed mee, maar bijvoorbeeld met de schelpdieren gaat het slecht. En ook met de schelpdieretende vogels gaat het slecht. Dus daar zie je wel grote veranderingen en die zijn niet helemaal gunstig. Ik zeg wel eens grappend: de grootste bedreiging is de overheid. Dat komt eigenlijk om het volgende: op papier, als je de beleidsdocumenten leest van de overheid, dan staat het er allemaal keurig en hartverwarmend opgeschreven, namelijk: de Waddenzee is het grootste en mooiste natuurgebied van Nederland, daar moeten we zuinig op zijn, dat moeten we voor volgende generaties bewaren en de natuur heeft voorrang, de natuur is de hoofddoelstelling van het gebied. Als je dan kijkt wat er in de praktijk gebeurt, dan wordt er eigenlijk niet naar die intenties geleefd. Dus: de natuur is mooi, maar de haven moet kunnen groeien, maar vaargeulen moeten drie meter dieper voor grotere schepen, maar de vissers moeten ook tot in de eeuwigheid kunnen blijven vissen, ook al gaat het slecht met de vis, dus dat soort dingen zijn niet met elkaar te rijmen en dat is een bedreiging.

URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

?

Plus

?

Wat is dit?

In SchoolTV-beeldbank Plus vindt u bij veel clips digilessen, quizzen en werkbladen.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

Beeldbank - t20080930_waddenzee01
De Waddenzee is nu werelderfgoed!
Na lang lobbyen is het zover
Beeldbank - t20080930_waddenzee02
Vissen op de Waddenzee
Dat doe je met een hark
Beeldbank - t20080930_waddenzee03
Natuurgebied de Waddenzee
Wat maakt het zo uniek?
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

Schelp op het strand
Dieren in de Waddenzee
Schelpen, vissen en zeehonden

De Waddenzee is een bijzonder stukje Nederland. Bij eb valt de zee namelijk even helemaal droog. Hierdoor leven er een hoop verschillende dieren.

EW eb Waddenzee
Bijtanken op de Waddenzee
Bij eb slaan de vogels hun slag

In de Waddenzee vind je behalve vissen, schelpdieren en zeehonden ook veel vogels. Vooral tijdens eb zie je er veel. Dit komt omdat een drooggevallen Waddenzee net een gedekte tafel is voor de vogels. Elke dag eten bijna een miljoen vogels hun buikje vol.

Handmatig harken van kokkels
De Waddenzee
Een uniek natuurgebied in Nederland

De Waddenzee is een natuurgebied ten noorden van Nederland. Het strekt zich uit van Texel tot aan Denemarken, 10.000 km2 in totaal. Het is een wetland: een omvangrijk, nat gebied dat van grote betekenis is voor vogels.

Grote ploegmachine op akker
Schokland
Een eiland dat niet meer bestaat

Schokland ligt in de Noordoostpolder. Het was vroeger, van de late middeleeuwen tot 1942, een eiland. Het is een bijzonder monument, omdat er belangrijke archeologische vondsten zijn gedaan. Daarom is het in 1995 ook een werelderfgoed geworden. De eerste van Nederland.

Binnen in het Rietveld Schröderhuis
Het Rietveld Schröderhuis
Een voorbeeld van de De Stijl

In 1924 wordt het Rietveld Schröderhuis in Utrecht gebouwd. Het is een samenwerking tussen de architect Gerrit Rietveld en de opdrachtgeefster, tevens bewoonster, Truus Schröder. In 2000 is het huis op de Lijst van Werelderfgoederen van UNESCO geplaatst.