Schooltv Beeldbank

Column: Omroeppolitiek

Reclame bij de publieke omroep

In zijn column beschouwt filosoof Rob Wijnberg de wenselijkheid van reclame bij de publieke omroep.

Voor:
VO, klas 4 - VO, klas 6
Lengte:
1:51 minuten
Online tot:
Onbeperkt
Vakgebied:
VO: Maatschappijleer > Massamedia > Omroepen
Waardering:
0 beoordelingen - 272 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Reclame op de publieke omroep: sommige mensen vinden het leuk, anderen worden er helemaal gek van. Maar wat is reclame eigenlijk? Wie op Wikipedia het woord „reclame‟ opzoekt, leest als eerste zin: „Reclame is een vorm van communicatie met het doel potentiële klanten informatie te geven over producten en diensten.‟ Zo zien de meeste mensen reclame: bedrijven prijzen hun producten aan door potentiële klanten te vertellen wat je er allemaal mee kan. Maar dat is niet hoe de Amerikaanse filosoof Noam Chomsky reclame ziet. Hij zegt dat reclame niet bedoeld is om klanten informatie te geven, maar juist precies het tegenovergestelde beoogt: klanten alles behalve informatie geven over producten en diensten. Sterker nog, zegt Chomsky, reclame is de “meest omvangrijke vorm van liegen die onze samenleving rijk is” – gebaseerd op dezelfde misleidingstechnieken als die van propaganda: dingen worden onrealistisch simpel gemaakt, mensen worden als stereotypen neergezet, er wordt vaak een beroep op fictieve autoriteiten gedaan en er worden constant korte, betekenisloze slogans herhaald, zoals: dit wasmiddel wastnu nog witter! Zo, zegt Chomsky, dringen halve waarheden ons bewustzijn binnen: verzekeraars die zich zorgen zouden maken om „jouw welzijn‟; oliemaatschappijen die „duurzaam zouden ondernemen‟; banken die „dromen zouden verwezenlijken‟. Het doel hiervan, zegt Chomsky, is het creëren van „misleide consumenten” die hun keuzes baseren op „emoties en illusies” in plaats van op feiten. Zo bekeken is het niet vreemd dat de publieke omroep terughoudend is bij het laten zien van reclames. Er zijn wel veel reclameblokken, maar in programma‟s zelf mag geen reclame worden gemaakt. Overigens lukt dat lang niet altijd: nieuwsprogramma‟s zoals PowNews en Wakker Nederland zijn bijvoorbeeld eigendom van de Telegraaf – en je ziet dan ook vaak dat in die programma‟s veel nieuws uit die krant langskomt. Een vorm van reclame voor de Telegraaf dus. Gebeurt dat te vaak, dan zullen kijkers de Publieke Omroep niet meer vertrouwen: ze geloven dan niet dan het nieuws onafhankelijk is. En dat lijkt mij geen goede reclame.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

mediaregels
Reclameregels voor commerciële en publieke omroepen
Wat mag wel en wat mag niet?
Gele kauwgumballen en een automaat
Wiskundige waarheid
Experimentele bewijzen zijn niet genoeg!
A-merken en huismerken
A-merken en huismerken
Wat is het verschil?
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

meisje kijkt naar de beelden op een aantal tv's voor haar
Reclame en kinderen
Kinderen als klant

Kinderen kijken veel naar zenders zoals Jetix, Nickelodeon en Z@ppelin. Daarom zijn ze een belangrijke doelgroep voor reclamemakers.

Logo D66
20061113 Debatteren voor D66
13 november 2006

Mijn eerste debatten heb ik de afgelopen week gehad! Het is ontzettend belangrijk om in elk zaaltje een D66-gezicht te hebben die het D66-geluid kan laten horen. Zodoende draag ik mijn steentje graag bij.

Campagne voeren op de markt
20061028 Campagne voeren in Leiden
28 oktober 2006

Afgelopen zaterdag 28 oktober stond D66 Leiden weer op de Leidse markt met de welbekende Demokraam. Op een geslaagde bijeenkomst van Leidse D66'ers en Leidse JD'ers de avond ervoor bleek reeds dat er genoeg animo bestaat om Leiden als D66-bolwerk van oudsher weer te laten bruisen.

Modefoto van buitenlands model
Nieuwe mode
Hoe kun je een mode-product goed in de markt zetten?

Mode is overal om ons heen. Iedereen draagt kleding en iedereen heeft wel een idee wat mooi is en wat niet.

SP-tour
20070224 Tien afdelingen in actie voor een beter openbaar vervoer
24-02-2007

Op zaterdag 24 februari organiseerde de SP een tour met het openbaar vervoer door heel Zuid-Holland. De OV-tour begon al om tien uur met SP-Kamerleden Paul Ulenbelt en Krista van Velzen in Leiden, en duurde tot zes uur in Spijkenisse en Gorinchem. In iedere plaats vroegen Statenkandidaten aandacht voor de standpunten van de SP voor een goed, veilig en betaalbaar openbaar vervoer.