In Nederland hebben we geen vulkanen, aardbevingen of lawines. Maar we moeten wel oppassen dat Nederland niet overstroomt! En zo zijn er meer regio's in de wereld die best gevaarlijk zijn om in te leven.
Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.
Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.
Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.
Hoge bergen, lage vlaktes, bos en droge woestijnen. Overal op de wereld vind je deze landschappen. En er wonen mensen, zelfs op plekken waar het eigenlijk te gevaarlijk is om te wonen. Wij leven van wat de natuur ons geeft, maar soms laat de natuur haar slechte kant zien. Natuurgeweld bedreigd ons op allerlei manieren. Ook in Nederland.Hier beschermen duinen en dijken de mensen tegen het zeewater. Maar soms gaat het mis, zoals op 1 februari 1953. Die nacht stormt het heel hard. De dijken kunnen het zeewater niet tegenhouden en breken door, het land stroomt over. Maar overstromingen komen niet alleen aan de kust voor. In berggebieden kunnen rustige rivieren door regen, sneeuw en smeltend ijs ineens veranderen in een kolkende watermassa. Bij hevige neerslag kunnen ook grond en zelfs stenen losraken van de berghelling. Zo ontstaan aardverschuivingen, puinlawines en modderstromen In de winter is er in berggebieden nog een ander gevaar. Wanneer een dik pak wintersneeuw niet goed hecht en loslaat kan het plotseling van de helling naar beneden razenEn ontstaat een verwoestende sneeuwlawine. In andere gebieden vormt niet de neerslag maar juist de droogte het grootste gevaar. Door aanhoudende droogte kunnen in bosgebieden gemakkelijk bosbranden ontstaan. Eén klein vonkje kan het bos en de omliggende dorpen in de as leggen. Het gevaar kan ook van binnenuit de aarde komen. Hier in de buurt van de Vesuvius, een vulkaan in Italië bijvoorbeeld. Op de vruchtbare hellingen wonen veel mensen. En wanneer slapende vulkaan uitbarst. En een gloeiende rivier van lava uit de krater stroomt. Kan alles worden verwoest. Door de klimaatverandering wordt het in sommige gebieden in de toekomst nog gevaarlijker. Overstromingen, bosbranden en lawine’s zullen vaker voorkomen. En toch willen veel mensen blijven waar ze wonen, het is hun geboortegrond, zij voelen zich er thuis.
In SchoolTV-beeldbank Plus vindt u bij veel clips digilessen, quizzen en werkbladen.
Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.
Midden in Marokko ligt het Hoge Atlas gebergte. Het is daar prachtig, maar soms ook erg gevaarlijk. Bij hevige regen kunnen de rivieren in het dal overstromen en veranderen in wilde modderstromen. De kracht van de rivier is dan zo groot dat stenen en bomen door de rivier worden meegevoerd.
De aardkorst bestaat uit verschillende platen die ‘los’ op de aarde liggen. Doordat deze voortdurend verschuiven, kan het gebeuren dat sommige platen tegen elkaar botsen. Zo kan er een aardbeving ontstaan.
De Alpen is een prachtig berggebied in Europa, maar het kan er ook gevaarlijk zijn. In de Alpen komen namelijk vaak lawines voor. De lawines richten veel schade aan hutten en bomen. Maar door de lawines verandert ook de ondergrond.
De laatste jaren wordt de wereld steeds meer geconfronteerd met de gevolgen van natuurrampen door extreem weer, overstromingen, stormvloeden, tropische cyclonen en droogte als ook door aardbevingen en tsunami’s. Tussen 1980 en 2007 zijn wereldwijd 8400 natuurrampen voorgekomen die 2 miljoen mensen het leven hebben gekost en 1,5 triljoen Amerikaanse dollar schade hebben gekost.
Een rivier is een water dat op natuurlijke wijze ontstaan is: zonder dat er mensen aan te pas zijn gekomen, zoals bij een kanaal het geval is. Maar soms moeten mensen de rivier toch een handje helpen. Zodat hij niet overstroomt.