Schooltv Beeldbank

De woestijn rukt op in Marokko

Het nomadenbestaan wordt bedreigd

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Leuk, kamperen! Maar in de Sahara is het leven voor nomaden in tenten best zwaar.

Voor:
PO, groep 7 - VO, klas 2
Lengte:
2:37 minuten
Online tot:
1 juni 2016
Vakgebied:
PO: Aardrijkskunde > Landschap en water > Natuurlandschap
Waardering:
125 beoordelingen - 6348 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Dit is de Sahara. Een rotsachtige, droge en onherbergzame woestijn in Noord-Afrika. Ondanks de zware omstandigheden leven er toch mensen. Al eeuwenlang wonen er nomadenstammen in dit gebied. De nomaden wonen met de hele familie in een tent. Ze leven van de opbrengst van de veeteelt. Nomaden trekken het hele jaar rond op zoek naar weidegrond voor hun dieren. Omdat ze de regenwolken achterna trekken worden ze 'kinderen van de wolken' genoemd. In de woestijn is het moeilijk voedsel te vinden voor de geiten. Ook water is moeilijk te vinden en dus erg kostbaar. Iedere dag halen de kinderen water bij een bron, kilometers verderop. De laatste jaren wordt de woestijn steeds groter en water en weidegrond voor de geiten dus steeds schaarser. Door klimaatverandering, houtkap en overbeweiding wordt het gebied steeds droger en verdwijnt de begroeiing. De woestijn breidt zich steeds verder uit. Door de verwoestijning wordt het nomadenbestaan steeds moeilijker. Veel nomaden kiezen er nu voor om zich te vestigen en niet meer rond te trekken. Ze bouwen huizen en leggen akkers aan. De leefomstandigheden zijn verbeterd en de kinderen kunnen nu naar school. De overgebleven nomaden zullen binnenkort moeten kiezen of ze kunnen blijven leven als nomade of dat ze zich ook moeten gaan vestigen. Misschien zullen de nomaden in de toekomst dus niet meer bestaan.

?

Plus

?

Wat is dit?

In SchoolTV-beeldbank Plus vindt u bij veel clips digilessen, quizzen en werkbladen.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

Beeldbank - 20091203_rrmarokko15
Mohamed woont in de woestijn
In de Sahara in Marokko
Beeldbank - 20091203_rrmarokko07
Khalid woont in Marokko
In het Hoge Atlasgebergte
Nomaden in Jordaniƫ
Nomaden in Jordaniƫ
Leven in de woestijn
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

Kaart van Afrika met daarop de Sahel gemarkeerd
De ligging van de Sahel
Een groene over langs de Sahara

De Sahel ligt langs de zuidrand van de Sahara. Het is een niet duidelijk begrensd overgangsgebied tussen de Sahara-woestijn in het noorden en de vochtige savannen van de Soedan-zone in het zuiden.

Atlas gebergte Marokko
Modderstromen
Een verwoestende, kolkende rivier

Midden in Marokko ligt het Hoge Atlas gebergte. Het is daar prachtig, maar soms ook erg gevaarlijk. Bij hevige regen kunnen de rivieren in het dal overstromen en veranderen in wilde modderstromen. De kracht van de rivier is dan zo groot dat stenen en bomen door de rivier worden meegevoerd.