Een ingedeukte schedel werd in de Gouden Eeuw met een elevatorium weer terug op zijn plek gezet.
Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.
Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.
Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.
De Gouden Eeuw is beroemd om de rijkdom van veel Nederlanders. Maar het is ook een hele bloedige tijd. Overal zijn er wel oorlogen en oorlogjes, kroegruzies en zelfs de eerste verkeersslachtoffers. Veel mensen verwonden daarbij hun hoofd. Soms breekt hun schedel zelfs! Zo'n ingedeukt stuk schedel drukt op de hersenen en dat is levensgevaarlijk. Om dit probleem op te lossen en het stuk schedel weer op zijn plaats te brengen ontwikkelt Cornelis Solingen dit apparaat. Het werkt een beetje als een kurkentrekker. Het ingedeukte stukje wordt weer in de goede vorm getrokken. Deze behandeling was niet ongevaarlijk: er waren bijna geen hygiënische maatregelen bij de dokters. Daarnaast werd alles zonder verdoving gedaan. Pijnlijk!
Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.
Op 5 mei vieren we dat Nederland op 5 mei 1945 werd bevrijd van de Duitse en Japanse bezetter in de Tweede Wereldoorlog. In Hotel De Wereld in Wageningen werd op die dag de capitulatie van Duitsland ondertekend. Sindsdien vieren we in Nederland op 5 mei Bevrijdingsdag.
Wanneer het oorlog is zijn het niet alleen de gewapende mannen die strijden. Moeders die met hun kinderen de oorlog moeten zien te overleven voeren ook een dagelijkse strijd. Namelijk de strijd om te overleven te midden van al het geweld. De strijd om te zorgen voor onderdak, voedsel, water, gezondheidszorg en een veilige verblijfplaats voor het gezin. De strijd om het gezin bij elkaar te houden. Met hun man gedood, ontvoerd of vechtend in de oorlog, moeten moeders deze strijd vaak alleen voeren.
Je kunt je aan van alles snijden: een scherp mes, het randje van een blik of een stuk ijzer. Meestal geneest een snijwond vanzelf. Een goede behandeling van de wond versnelt het herstel.
Het woord jihad betekent 'heilige oorlog'. Vaak wordt daarom gedacht dat moslims uit zijn op een gewapende strijd. Dat is beslist niet waar. Het is zelfs zo dat moslims het geloof van joden en christenen erkennen.
Gorbatsjov hoopte met zijn maatregelen het communisme te verbeteren, maar het was te laat en hij bereikte het tegendeel.