Schooltv Beeldbank

Plagen verplicht

Bevolkingsgroepen in Mali

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Families en familienamen hebben in Mali een andere betekenis dan bij ons. Mensen noemen elkaar al snel broer en zus, terwijl ze niet tot dezelfde familie behoren. Sommige volkeren pesten en plagen elkaar.

Voor:
PO, groep 7 - VO, klas 6
Lengte:
4:04 minuten
Online tot:
1 januari 2017
Vakgebied:
PO: Aardrijkskunde > Bevolking > Culturele gebruiken
VO: Aardrijkskunde > Bevolking > Culturele gebruiken
Waardering:
4 beoordelingen - 1456 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Mali, het land waar iedereen familie van elkaar is. Tenminste, dat is in het begin wel de indruk die je krijgt, want Malinezen zeggen heel vaak dat ze broers en zussen zijn van elkaar, terwijl ze niet eens dezelfde vader en moeder hebben. Ja, neven en nichten bijvoorbeeld, die noemen elkaar ook broer en zus. En tantes en ooms, die noemen ze heel vaak gewoon vader en moeder. Tja, er is iets raars aan de hand met families in Mali.

Kijk, hier bijvoorbeeld: het Neven en Nichten Feest. Op deze dag mag je je neven en nichten gevangen nemen. Ja, kijk, kijk, kijk: hier gebeurt het. Je mag je neef of nicht vastbinden en om weer vrij te komen, moeten ze je een cadeautje geven. Het lijkt misschien gewoon een grappig spelletje, maar er zit wel een diepere betekenis achter. Het laat zien hoe belangrijk familie is in Mali. Zonder familie ben je niks. En wat ook heel bijzonder is in Mali, is dat je een Malinese familienaam krijgt als je er reiziger rondtrekt. “Nen djámoe” noemen ze dat. Tja, het is alsof je zonder Malinese familienaam niet bestaat of dat ze gewoon niet weten hoe ze met je om moeten gaan.

Om het nog mooier te maken: in Mali kunnen mensen die niets met elkaar te maken hebben toch broers van elkaar zijn. Tja, gewoon omdat in Mali de volkeren ook broers van elkaar kunnen zijn. Dat is raar hè? Neem nu de Dogon en de Bozo, twee verschillende volkeren. De ene zijn boeren en de andere zijn vissers. Nou, en de Dogon en de Bozo zeggen, dat ze elkaars broers zijn. Nou, dat zeggen ze niet alleen, ze gedragen zich ook als echte familie. Zo mogen Bozo- en Dogon-mensen nooit met elkaar trouwen en een Dogon en een Bozo zullen elkaar altijd helpen, ook al hebben ze elkaar nog nooit gezien.

Naast dit aparte familieding is er nog iets bijzonders aan de mensen in hoe ze met elkaar omgaan in Mali. Ze plagen elkaar veel. Nou, in het begin weet je gewoon niet wat je hoort! Mensen die elkaar totaal niet kennen spreken elkaar aan met “hé slaaf!” of “hé bonenvreter!”. En pas na een tijdje begin je in te zien, dat die beledigingen en pesterijen niet zomaar gezegd worden. En dat niet zomaar iedereen dat bij iedereen mag doen. Nee, het mag alleen bij bepaalde gevallen. Alleen als er sprake is van een zogenaamde plaagrelatie. En daar zijn er nou juist heel veel van in Mali.

En er zijn niet alleen maar plaagrelaties in de familie zoals tussen kinderen en hun grootouders, maar ook tussen hele families, zoals bijvoorbeeld tussen de Koné’s en de Traoré’s. Als een Koné en een Traoré elkaar tegenkomen, nou, dan weet je niet wat je hoort! “Hé slaaf van mij!” of “hé arme luis!”. En toch zal er nooit ruzie van komen. De families, die kennen elkaar namelijk al zo lang, dat ze die vriendschap nooit op het spel zouden zetten. Dat is natuurlijk leuk voor als je op reis gaat. Dan kom je altijd wel iemand tegen met wie je een plaagrelatie hebt. En dan is het ijs meteen gebroken! Zelfs op een plek waar ze nog nooit zijn geweest vinden Malinezen snel een broer of een zus. Die plaagrelaties smeden een hele bijzondere band tussen de mensen. Belangrijk in een land als Mali met zoveel verschillende volkeren. Ik heb het al gezegd: zonder familie ben je helemaal niets in Mali! Je bent dan een vreemdeling, niemand.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

BB samenleven
Familieverbanden in Mali
Rijk samen leven
Gebouw in Mali
Allah aan de Niger
Moslim op een andere manier
20101210_ratten01
Een rattenfamilie
In zes weken volwassen
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

Waar ben je?
Bevolkingsgroei en overbevolking
Kan onze planeet dit aan?

De aarde wordt bewoond door bijna 7 miljard mensen. In 2045 zullen dat er 9 miljard zijn. Maar kan onze planeet dit eigenlijk wel aan?

Bord met waarschuwing: Tsunami Gevaar. In geval van aardbeving; ga naar hoger gelegen gebied.
Natuurrampen
Voorkomen is beter dan genezen

De laatste jaren wordt de wereld steeds meer geconfronteerd met de gevolgen van natuurrampen door extreem weer, overstromingen, stormvloeden, tropische cyclonen en droogte als ook door aardbevingen en tsunami’s. Tussen 1980 en 2007 zijn wereldwijd 8400 natuurrampen voorgekomen die 2 miljoen mensen het leven hebben gekost en 1,5 triljoen Amerikaanse dollar schade hebben gekost.

EW kaart bevolkingsgroei
Gevolgen bevolkingspolitiek

De “eenkindpolitiek” in China heeft naar schatting 400 miljoen geboortes weten te voorkomen: een Chinese vrouw krijgt gemiddeld nog maar 1,5 kind, terwijl dat er vroeger 6 waren.

chineze baby
Bevolkingspolitiek

Dit jaar telt de aarde bijna 7 miljard bewoners. In 2045 zullen dat er waarschijnlijk 9 miljard zijn. Maar kan onze planeet dit wel aan?

Hand met wereldbol
Mensen op aarde
Het worden er steeds meer

Onze aarde is een uitzonderlijke planeet, want door de aanwezigheid van water en lucht is er leven mogelijk. Tot nu toe is er naast de aarde geen enkel ander hemellichaam bekend waarop ook leven voorkomt.