De handel op Indië heeft Nederland grote welvaart gebracht. Maar hoe is die handel eigenlijk begonnen?
Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.
Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.
Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.
De handel met Indië, in textiel, koffie en specerijen, heeft Nederland tot grote bloei gebracht. In verschillende Hollandse en Zeeuwse steden is dat nog steeds goed te zien. Sporen van een rijk verleden.
Maar hoe is die handel op Indië eigenlijk begonnen?
We gaan terug naar de 16e eeuw. De Portugezen hebben een goede handel ontdekt in Azië. Ze slaan er specerijen in zoals nootmuskaat, foelie en kruidnagelen. En als ze weer thuis zijn verkopen ze de specerijen aan andere Europese landen. Deze handel levert de Portugezen heel veel geld op. De Nederlanders willen natuurlijk ook veel geld verdienen, en gaan daarom óók op zoek naar specerijen in Indië.
Om de dure reis naar Azië te kunnen betalen, richten de Nederlandse handelaren een compagnie op, een gezamenlijke onderneming. Voor 300.000 gulden kopen ze schepen, wapens en bemanning. Nu alleen nog mensen die de weg weten naar Indië.
Twee mannen uit Enkhuizen weten raad. Het zijn Dirk Gerrits en Jan-Huygen van Lintschoten. Zij hebben jarenlang voor de Portugezen gewerkt en zijn al eens naar Indië gevaren. Ze hebben handige reisverslagen en zeekaarten.
Op 2 april 1595 vertrekt de eerste Nederlandse expeditie naar Azië. Maar al snel gaat het mis: de schippers krijgen ruzie over de route. En de bemanningsleden worden ziek, omdat er geen vers voedsel aan boord is.
Na een reis van meer dan een jaar bereiken de Nederlandse schepen eindelijk de haven van Bantam, op het Indische eiland Java. Ondanks alle tegenslag is het doel bereikt; de handelsroute naar de Oost ligt open voor Nederland.
Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.
Indonesië is meer dan 300 jaar een kolonie van Nederland geweest. Dat zie je nog steeds in veel dingen terug.
Het Afrikaans is een taal die voornamelijk in Zuid-Afrika en Namibië gesproken wordt. Het bevat veel invloeden uit het Nederlands, waardoor sommige woorden je bekend voor zullen komen. Een string is bijvoorbeeld een amperbroekie en een giraffe een kameelpeerd.
Ötzi is een ijsmummie van meer dan 5000 jaar oud. In 1991 wordt hij gevonden in het Ötzdal van de Oostenrijkse Alpen. Doordat het lichaam zo lang ingevroren heeft gezeten in het ijs, is het goed bewaard gebleven.
In Indonesië ben ik een paar dagen op de Gili's geweest, kleine eilandjes voor de kust van Lombok. Daar ontmoette ik Dirn, een jongen van 26 jaar die hier al zijn hele leven woont. Als ik mijn leven met dat van hem vergelijk, is het zo verschillend!
Kunst is in Indonesië heel erg verweven in het leven van de mensen. Overal op Java, Bali en Lombok kom je kunst tegen.