Schooltv Beeldbank

Drinkwater

Van de natuur naar de kraan

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Water halen we uit de natuur. Het is zo gewoon dat je er bijna nooit bij stil staat. Maar weet je dat er heel veel met het water gebeurt voordat we het kunnen drinken?

Voor:
PO, groep 5 - VO, klas 6
Lengte:
4:41 minuten
Online tot:
1 maart 2016
Vakgebied:
PO: Natuur en Techniek > Techniek > Medische technologie
VO: Techniek > Techniek > Medische technologie
Waardering:
95 beoordelingen - 24222 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Ons water halen we uit de natuur. Maar er moet heel wat gebeuren voor we het kunnen drinken. Eerst laten we water in een buis stromen. In de wand van die buis zit een gat met een rooster ervoor. Hier gaat het water doorheen, maar zónder grote dingen als takken. Via de buis stroomt het water naar het pompstation, waar het wordt voorgefilterd. Een grote draaiende zeef zorgt ervoor dat afval, vissen en gras niet meekomen. Daarna wordt het water de zuiveringsinstallatie ingepompt. Het is dan nog behoorlijk smerig en het stinkt. Er wordt dan actieve koolstof bijgedaan, een stof die de oplosmiddelen en bestrijdingsmiddelen uit het water haalt. Het water is daardoor direct veel minder vies, maar nog lang niet schoon genoeg. Het water gaat naar een tank waar aluminiumsulfaat in zit. Dat is een stof die ervoor zorgt dat er vlokjes in het water komen. Die vlokjes zijn kleverig, en dat is handig, omdat er zo bacteriën, modder en andere viezigheid aan blijven plakken. Met vlokjes en al gaat het water dan naar de volgende tank. Hier zit een chemische stof in die polymeer heet. Die stof zal ervoor zorgen dat alle viezigheid naar de bodem zakt. Door vijf buizen wordt er heel fijn zand in het water gespoten: micro-zand. Het polymeer gaat om de zandkorreltjes heen zitten en wordt kleverig. Het plakt dan aan de vlokjes in het water, die dan zó zwaar worden dat ze naar de bodem zakken. (Hier zie je dat in het klein gebeuren.) Nu is het water dan eindelijk helder. Maar nog niet drinkbaar, want er zitten nog veel bacteriën, virussen en andere organische stoffen in. De volgende stap is dus: filteren. Het water komt de filter in en stroomt dan eerst door een laag antraciet en dan door zand. Dat haalt alle organische deeltjes uit het water. Nu de virussen en bacteriën nog. Daarom wordt er per liter water 1,9 milligram chloor toegevoegd. Genoeg om álle ziektekiemen te doden. Als laatste wordt er een mineraal in het water gedaan: 'silicaat' heet het. Silicaat zorgt ervoor dat er geen kalk in de waterleiding komt. De overheid controleert voortdurend of het water wel veilig te drinken is. Er mag bijvoorbeeld in een liter water nooit meer dan 0,6 milligram chloor zitten. Het chloor dat ze in de waterzuivering gebruiken, is heel erg giftig. Als een chloortank zou lekken, moet in een straal van 10 kilometer alles ontruimd worden!Daarom liggen de chloortanks in een zwaarbeveiligde ruimte. Deze waterzuivering maakt water in 45 minuten drinkbaar. Nu moet het alleen nog naar je huis worden gepompt.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

Water schoonmaken
Water schoonmaken
Hoe kun je zelf water schoonmaken
Beeldbank - 20081204_water01
Water
Drink voldoende water
Schoon drinkwater in Niger
Schoon drinkwater in Niger
Hoe kom je eraan?
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

meisje drinkt in water uit een fles
Water
Een kostbare vloeistof

Elke dag gebruiken we per persoon zo'n 130 liter water. Dit water drink je, gebruik je om te douchen en trek je door de wc. Hierdoor ontstaat er elke dag ook erg veel afvalwater. Omdat dit weer moet worden gereinigd, kost dat een hoop geld. Maar het is nodig, want zonder water kun je niet leven.

EW Zeewier
Zout water
Je kunt het maar beter niet drinken

Het overgrote deel van het water op aarde is zout. In dit zoute zeewater leven erg veel planten en dieren.

een klets water
De wereld schreeuwt om drinkwater
Meer dan één miljard mensen hebben geen schoon drinkwater

De aarde bestaat voor het grootste deel uit water. Hiervan is maar een klein percentage geschikt voor drinkwater. Mensen kunnen niet leven zonder water. Tot de dag van vandaag hebben 1.1 miljard mensen in de wereld nog steeds geen toegang tot schoon, veilig drinkwater en dit aantal kan alleen nog maar toenemen door de schaarste aan drinkwater.

Paling
Aalscholver en de paling
De jager en de prooi

Ken je die stokken in het IJsselmeer en Waddenzee? Hier proberen vissers palingen te vangen. Maar de mens is niet de enige die achter deze glibberige dieren aanzit. De aalscholver is ook vaak op deze stokken te vinden. Maar daar heeft hij ook een andere reden voor.

Zeilboot
Zeilen
Er is een verschil tussen een zeilboot en een gewone boot

Sommige mensen kunnen erg genieten van het varen een boot, terwijl anderen het helemaal niets vinden. Alleen het zien van de golven zorgt bij hen al voor zeeziekte. Toch zijn er ook genoeg mensen die hier totaal geen last van hebben en maar al te graag kiezen voor het ruime sop.