Schooltv Beeldbank

Mond-op-mondbeademing

Stap voor stap wordt uitgelegd hoe je dit als ehbo-er moet doen

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Als iemand verdrinkt of op een andere manier bewusteloos raakt, moet je iemand beademen. Dat kan zijn of haar leven redden. Belangrijk is dat het hoofd van het slachtoffer goed achterover ligt, zodat de ademweg vrij is. Let op, oefen NOOIT op iemand die nog gewoon zelf kan ademen.

Voor:
PO, groep 7 - VO, klas 2
Lengte:
1:54 minuten
Online tot:
Onbeperkt
Vakgebied:
VO: Verzorging > Welzijn en gezondheid > EHBO
PO: Natuur en Techniek > Het menselijk lichaam > EHBO
Waardering:
46 beoordelingen - 13986 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Letterlijke tekst uit de clip

Dit is een pop. Daarmee kan ik laten zien hoe het moet met die mond-op-mond-beademing. Op de eerste plaats controleer je dus altijd de ademhaling. Breng het hoofd iets achterover met de hand op het voorhoofd. Til de kin op door twee vingertoppen onder het benige gedeelte van de kin te plaatsen, open de mond en kijk of er iets in zit. Maak eventueel de mond schoon en leeg. Yep, mond is leeg! Dan gaan we de ademhaling controleren. Hou je mond boven mond en neus en kijk of je de borstkas omhoog ziet gaan. Is er geen ademhaling, dan ga je beademen. Je doet het hoofd weer iets achterover, net als daarnet, knijp nu zijn neus dicht met duim en wijsvinger en haal eerst diep adem. Plaats jouw mond, wijd open, over de mond van het slachtoffer, in ons geval Hans dus, en blaas je adem ongeveer twee seconden in zijn mond. Kijk schuin naar de borstkas van Hans of deze ook weer omhoog gaat. Haal je mond weg en let goed op of de borstkas van Hans dan weer naar beneden zakt. Let op dat je de adem van Hans niet zelf opnieuw weer inademt. Nu weer diep inademen en beademen en dit blijven herhalen. Doorgaan totdat Hans zelf gaat ademen, of ambulancemensen het van je overnemen. Maar het maakt toch ook nog uit of je kinderen of volwassenen beademt? Ja, hallo, dat weet ik ook wel! Het is namelijk zo? Laat mij maar even. Bij volwassenen moet je ongeveer 12 keer per minuut beademen, dat is 1 keer in de 5 seconden, maar bij kinderen moet je iets harder doorwerken, dan moet je 20 keer per minuut beademen. Dat is ongeveer 1 keer in de 3 seconden. Klopt toch? Eeh.. wacht even... Klopt wel hoor. Trouwens, waar je rekening mee moet houden, is dat je bij kids iets minder lucht inblaast dan bij ouderen. Nou, dat was 'm. Het is niet moeilijk en je kan er zomaar iemands leven mee redden.

?

Plus

?

Wat is dit?

In SchoolTV-beeldbank Plus vindt u bij veel clips digilessen, quizzen en werkbladen.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

Stabiele zijligging
Stabiele zijligging
Wat moet je doen als iemand bewusteloos raakt?
Wat moet je doen bij een gebroken been?
Wat moet je doen bij een gebroken been?
vaststellen - een dekenrol maken - 112 bellen
Verslikken
Verslikken
Wat je moet doen als iets in 'het verkeerde keelgat' is geschoten?
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

Flauwvallen
Eerste hulp bij flauwvallen
Als het licht even uitgaat

Als je flauwvalt, bijvoorbeeld tijdens een spetterend concert of als je te weinig gegeten hebt, krijgen je hersenen te weinig zuurstof. Je valt daardoor even weg. Wat moet je doen als er iemand flauwvalt?

Wat moet je doen bij een snijwond?
Eerste hulp bij snijwonden
Eerst schoonmaken, dan verbinden

Je kunt je aan van alles snijden: een scherp mes, het randje van een blik of een stuk ijzer. Meestal geneest een snijwond vanzelf. Een goede behandeling van de wond versnelt het herstel.

Pleisters
Eerste hulp bij ongelukjes
Schaafwonden, splinters en steken

Schaafwonden, splinters, of iets in je oog. Allemaal voorbeelden van kleine ongelukjes die iedereen wel eens overkomen. Soms is een pleister voldoende, voor andere kleine verwondingen heb je een uitgebreidere EHBO-trommel nodig.

De Dode Zee
Eerste hulp bij verdrinking
Door mond-op-mondbeademing

Verdrinking gebeurt niet alleen bij mensen of kinderen die niet kunnen zwemmen. Als je zwemt in koud water, kun je ineens kramp krijgen waardoor je niet boven water kunt blijven. Dan zou je zomaar kunnen verdrinken. Maar niet als je op tijd de juiste hulp krijgt.

Ambulance
Eerste hulp bij ongelukken
Hoe kun je helpen?

Stel, er is een ongeluk gebeurd en je ziet een slachtoffer liggen: wat moet je dan doen? Het volgende stappenplan geeft je volgens de methode 'de 5 van de EHBO' aanwijzingen om dit goed aan te pakken.