Schooltv Beeldbank

Beatrix

Van prinsesje tot koningin

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Op 30 april 1980 werd prinses Beatrix onze koningin.

Voor:
PO, groep 4 - VO, klas 1
Lengte:
2:43 minuten
Online tot:
1 juli 2015
Vakgebied:
PO: Geschiedenis > 10 Televisie en computer (vanaf 1950) > Nederland
VO: Geschiedenis > 10. Televisie en computer (vanaf 1950) > Nederland
Waardering:
14 beoordelingen - 14872 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Koningin Beatrix is koningin van Nederland.Ze is geboren en opgegroeid in Paleis Soestdijk.Toen was ze nog een prinsesje. Ze speelde in de enorme tuin achter het paleis met haar zusjes. Het was een leuke tijd. Beatrix lachte veel. 'Prinses glimlach' werd ze wel genoemd.Beatrix was de oudste dochter, de kroonprinses. Ze wist dat ze later haar moeder, Koningin Juliana zou opvolgen en dan ook koningin zou worden.Ze ging op school in het dorp in de buurt van het Paleis. Gewoon, net als ieder ander Nederlands meisje, op de fiets. Samen met haar zusje. Later ging ze naar de universiteit in Leiden om rechten te studeren. En af en toe mocht ze een beetje oefenen en het werk van haar moeder overnemen. Bijvoorbeeld een schip dopen... voordat hij voor het eerst te water gaat.Op 30 april 1980 was het zover.... Koningin Juliana trad af als koningin en haar dochter Beatrix nam het werk van haar over. Niet iedereen was het eens met de inhuldiging van Beatrix. Sommige mensen vonden dat die dag teveel geld kostte. Anderen vonden een koningin helemaal niet nodig. Er ontstonden rellen in Amsterdam. De politie moest hard optreden.Ondanks het rumoer verscheen Beatrix toch met haar moeder op het balkon van het paleis in Amsterdam. Daarna ging Beatrix naar de Nieuwe Kerk voor de inhuldigingsplechtigheid. Zij is sinds die dag koningin van Nederland.

Zoek een clip

Bekijk ook eens

De derde dinsdag in september
De derde dinsdag in september
Gouden koets, troonrede, miljoenennota en het koffertje
Het achterhuis
Koningin Beatrix
Wat kan en mag zij allemaal?
Paleis Versailles
Paleis Versailles
Lodewijk XIV
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

koffertje derde dinsdag in september
Prinsjesdag
Wat is er toch met dat koffertje?

Elke derde dinsdag van september is het Prinsjesdag. Je kent vast de tv-beelden van de Koningin in de gouden koets, de troonrede in de Ridderzaal en het koffertje van de minister van Financiƫn. Maar wat gebeurt er nu echt op die dag?

De voorkant van paleis versailles
Het paleis van Versailles
Het grote kasteel van koning Lodewijk XIV

Vlakbij Parijs, de hoofdstad van Frankrijk, ligt het plaatsje Versailles. Daar stond het paleis van koning Lodewijk XIV. Ondanks dat het al erg lang geleden is, staat dat paleis er nog steeds.

Verenigd koninkrijk der Nederlanden
Nederland onder leiding van koning Willem I
Van republiek naar koninkrijk

We weten niet beter dan dat Nederland een koninkrijk is. Een land met een koning of koningin. Al bijna 200 jaar! De eerste Nederlandse koning die ons land regeerde was koning Willem I.

Koningin Wilhelmina
Koninginnedag
Een belangrijke nationale feestdag

Op 30 april viert Nederland feest. De koninklijke familie bezoekt 2 plaatsen in Nederland, er zijn vrijmarkten en er is overal muziek en gezelligheid. Buitenstaanders vinden het maar raar dat de verjaardag van de koningin zo uitbundig gevierd wordt in ons land. Maar eigenlijk is de koningin helemaal niet jarig op 30 april.

tabel van wetsvoorstel tot wet: welke stappen worden ondernomen?
Van wetsvoorstel tot wet
Hoe wordt een wet een wet?

Een wet komt tot stand door de samenwerking van regering (koningin en ministers) en Staten-Generaal (1e en 2e kamer).