Ongeveer 70 miljoen jaar geleden lag het grootste deel van wat nu Nederland is, op de bodem van een binnenzee, de Krijtzee. Alle schelpen uit die zee zijn op de bodem terechtgekomen en vormden een laag kalksteen. Deze kalksteen komt bijna overal in Nederland voor, maar alleen in Zuid-Limburg zit deze niet zo diep onder de grond en is dus gemakkelijk te winnen.
Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.
Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.
Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.
Soms zie je in kalksteen nog hele schelpen zitten. Ook vind je er fossielen van andere zeediertjes. Dat komt omdat kalksteen uit schelpen en skeletten is ontstaan. Miljoenen jaren geleden was een groot deel van wat we nu Nederland noemen, nog zee. En in die zee leefden een heleboel kleine diertjes en schelpen. Als die dood gingen zakten ze naar de zeebodem. Zo ontstond er een dikke laag kalk van schelpen en skeletten op die oude zeebodem. Later kwam er zand en klei, aangevoerd door de rivieren, over de kalklaag heen. Deze nieuwe zeebodem persten de kalklaag samen en dekte deze af. De schelpen en skeletten braken en verpulverden. Langzaam ontstond er een massieve aardlaag die we nu kalksteen noemen. En deze ligt heel diep onder de grond van nu.