Schooltv Beeldbank

Hoe groeit maïs?

Het hele groeiproces van maískorrel tot maiskolf

Installeer Flash:

Installeer Adobe Flash player

Je hebt vast wel eens maïs gegeten. In de salade, als popcorn of gewoon een hele maïskolf. In de clip zie je met versnelde opnames hoe een maïskorrel uitgroeit tot een maïsplant en hoe de maïsplant daarna weer maïskorrels krijgt.

Voor:
PO, groep 4 - VO, klas 2
Lengte:
2:32 minuten
Online tot:
Onbeperkt
Vakgebied:
PO: Natuur en Techniek > Plantenrijk > Planten
VO: Biologie > Planten > Levenscyclus
Waardering:
38 beoordelingen - 16781 keer bekeken
URL
?
?

Wat is dit?

Dit is een link naar de pagina waar deze clip op staat. Deze kan je kopiëren en in een presentatie, digitale les of website plaatsen.

EMBED
?
?

Wat is dit?

Dit is een stukje code waarmee je de speler met clip in een webpagina kan opnemen. Copieer de code en plak het exact zo in de HTML-code van de pagina.

POPUP
?
?

Wat is dit?

Deze link is om de clip in een pop-up te tonen, een kleiner venster boven je pagina. Handig als je de clip niet in de pagina wilt zetten met EMBED.

Trefwoorden

Letterlijke tekst uit de clip

Een maiskolf bestaat uit allemaal maiskorrels, die korrels zijn de zaden van de maisplant. Als je zo een rijpe maiskolf niet oogst, valt de kolf op de grond en dus ook het zaadje. Onder de grond kan de korrel, het zaadje dus gaan groeien. Er komt eerst een kiemplantje dat omhoog groeit. Uit dat kiemplantjes ontstaan smalle blaadjes die boven de grond komen. Er komen steeds meer smalle blaadjes en de plant wordt groter en steviger. Een maisplant kan wel twee meter hoog worden en de bladeren worden steeds groter en breder. Op een geven moment komen er ook bloemen aan de maisplant. Dit zijn de mannelijke bloemen, die zitten boven aan de maisplant. De mannelijke bloemen hebben meeldraden. Een maisplant is tweeslachtig en heeft dus ook vrouwelijke bloemen. Die zitten een stuk lager aan de zelfde stengel. Dat zijn deze bloemen, dicht tegen de plant, met een stamper en lange kleverige draden. De meeldraden hangen juist losjes ver buiten de mannelijke bloem. Dat is nodig want zo kan het stuifmeel er gemakkelijk uit vallen en door de wind worden weg geblazen. Zo komen er ook stuifmeelkorrels op de stampers van de vrouwelijjke maisbloem terecht. De maisbloemen worden dus door de wind bestoven en niet door insecten. Als de vrouwelijke bloem bestoven is groeit de meelkorrel op de stamper langzaam uit tot een buisje. Dit is de stuifmeelbuis. Dat buisje groeit naar een eicel toe die diep in de stamper zit. Als de stuifmeelbuis de eicel bereikt, wordt hij bevrucht. Elke iecel die becrucht is groeit daarna uit tot een zaadje, een nieuwe maiskorrel. Omdat er een heleboel eicellen in de stamper zitten ontstaat er een maiskolf vol maiskorrels. Maiskolf kan nu rijpen. De korrels worden steeds dikker en de kleur wordt steeds geler en geler. Dit is een rijpe maïskolf, helemaal vol maiskorrels. De draden van de stampers waren niet meer nodig om stuifmeel op te vangen en zijn daarom helemaal gedroogd. Als de kolf helemaal rijp is en hij niet geoogst wordt, valt de kolf op de grond. De korrels, de zaadjes dus kunnen dan weer uit groeien tot niuwe maïsplanten

Zoek een clip

Bekijk ook eens

Hoe groeit een tomaat?
Hoe groeit een tomaat?
Het groeiproces van zaadje tot tomaat
Hoe groeit een asperge?
Hoe groeit een asperge?
Het hele groeiproces van zaadje tot asperge
Hoe groeit een aardappel?
Hoe groeit een aardappel?
Het groeiproces van de aardappel
?

Lees ook eens

?

Wat is dit?

Hier vind je achtergondinformatie van Eigenwijzer.
Eigenwijzer is de site van schoolTV voor je werkstuk, spreekbeurt en andere opdrachten.

blad
Bladeren
Daar vindt fotosynthese plaats

Alle onderdelen van een plant vervullen een belangrijke functie. Zo ook de bladeren. Zij zorgen ervoor dat er voedingsstoffen voor de plant aangemaakt worden.

Bij op bloem
Bloemen en vruchten
Zijn nodig voor de voortplanting

Bloemen en vruchten zijn erg belangrijk voor de plant. Zonder bloemen zou hij zich niet kunnen voortplanten.

EW Baby
Hersenontwikkeling
Van een speldenknopje tot een hoofd vol

Hersenen ontwikkelen zich al vanaf het eerste stadium van een embryo. Dat moet wel, want leven is onmogelijk zonder een goed ontwikkeld zenuwstelsel.

Planten
Indelen in een schema

Het rijk van de planten is zo groot, dat het moeilijk is om een goede indeling te maken. Toch kun je de meeste planten inpassen in het onderstaande schema.

stengels
Stengels
Zorgen dat de plant blijft leven

Een plant heeft verschillende delen. De stengel is daar een van. Je kunt de stengel zien als de verbinding tussen de wortels en de bladeren. Het water en de voedingsstoffen van de wortels wordt namelijk via de stengel naar de bladeren wordt gestuurd.